2ND LATE MAJOR OJO SHOOTING CHAMPIONSHIP

[wpseo_breadcrumb]
2ND LATE MAJOR OJO SHOOTING CHAMPIONSHIP

2ND LATE MAJOR OJO SHOOTING CHAMPIONSHIP

2nd Late Major JO Ojo Shooting Championship
LAGOS


8
th – 14th April, 2018.


FINAL RESULT
10M – AIR – WEAPON


PARA FEMALE RIFLE


INDIVIDUAL MEDAL:
GOLD:
KELECY UHEGWU (KANO STATE)
SILVER: CHRISTIANA OLOWOLAGBA (KANO STATE)
BRONZE: STACY OBADAN (KANO STATE)


PARA MALE PISTLE


INDIVIDUAL MEDAL:
GOLD:
JOSUA OMOTOSHO ADEWUYI (OSUN STATE)
SILVER: AKINDE OLUWASEUN (KANO STATE)
BRONZE: OLANIYAN HAMMED (OSUN STATE)


PARA MALE RIFLE


INDIVIDUAL MEDAL:
GOLD:
OLANIYAN HAMMED (OSUN STATE)
SILVER: AKINYEMI JOHNSON (OSUN STATE)
BRONZE: ONITIJU KEHINDE (KANO STATE)

JUNIOR FEMALE RIFLE


TEAM MEDAL : INDIVIDUAL MEDAL:
GOLD:
JIGAWA STATE KALU UZOAMAKA (LAGOS STATE)
SILVER: OGUN STATE ANIFOWOSE ADETUTU (OGUN STATE)
BRONZE: LAGOS STATE OLALEYE AMINAT (JIGAWA STATE)


JUNIOR FEMALE PISTOL


TEAM MEDAL : INDIVIDUAL MEDAL:
GOLD:
OGUN STATE TORIOLA TEMITOPE (OGUN STATE)
SILVER: LAGOS STATE ABOSEDE BAKARE (OGUN STATE)
BRONZE: JIGAWA STATE ANIFOWOSE ADETUTU (OGUN)


JUNIOR MALE RIFLE


TEAM MEDAL : INDIVIDUAL MEDAL:
GOLD:
OGUN STATE ODUNTAN OLAOLUWA (OGUN STATE)
SILVER: KANO STATE ODESANYA KAYODE (OGUN STATE)
BRONZE: JIGAWA STATE MUSTAPHA TIMILEHIN (OGUN STATE)


JUNIOR MALE PISTOL


TEAM MEDAL : INDIVIDUAL MEDAL:
GOLD:
KANO STATE MUSTAPHA TIMILEHIN (OGUN STATE)
SILVER: LAGOS STATE ODESANYA KAYODE (OGUN STATE)
BRONZE: OGUN STATE ODEFOYE SAMUEL (KANO STATE)


SENIOR FEMALE RIFLE


TEAM MEDAL : INDIVIDUAL MEDAL:
GOLD:
KANO STATE FATIMOH EMMANUEL (KANO STATE)
SILVER: LAGOS STATE SULE HABIBA (NIGERIA PRISON SERVICE)
BRONZE: OGUN STATE ROSEMARY (KANO STATE)

SENIOR FEMALE PISTOL


TEAM MEDAL : INDIVIDUAL MEDAL:
GOLD:
KOGI STATE MARY ADEMOKOYA (KOGI STATE)
SILVER: LAGOS STATE NSIMA IMEH (KOGI STATE)
BRONZE: OGUN STATE COMFORT STEPHEN (LAGOS STATE)


SENIOR MALE RIFLE


TEAM MEDAL : INDIVIDUAL MEDAL:
GOLD:
KANO STATE EMMANUEL AYUBA (KANO STATE)
SILVER: OGUN STATE FRIDAY JONA (KANO)
BRONZE: NIGERIA PRISON SERVICE ODUNTAN OLAOLUWA (OGUN STATE)


SENIOR MALE PISTOL


TEAM MEDAL : INDIVIDUAL MEDAL:
GOLD:
OGUN STATE RAHMON ADISA (OGUN STATE)
SILVER: LAGOS STATE AKINTIMEHIN TUNDEBABS (NIGERIA PRISON SERVICE)
BRONZE: NIGERIA PRISON SERVICE FOLAHON DARE (OGUN STATE)


LASER-RUN GUN


JUNIOR MALE


TEAM MEDAL : INDIVIDUAL MEDAL:
GOLD:
JIGAWA STATE IWUJI DANIEL (LAGOS)
SILVER: OGUN STATE TAIWO OGUN (OYO STATE)
BRONZE: LAGOS STATE KAYODE ODESANYA (LAGOS STATE)


JUNIOR FEMALE


TEAM MEDAL : INDIVIDUAL MEDAL:


GOLD:
ZAMFARA STATE STEPHEN COMFORT (LAGOS STATE)
SILVER: LAGOS STATE LOGUNLEKO MUYIBAT (ZAMFARA STATE)
BRONZE: KANO STATE AIRAMOT HASSAN (ZAMFARA STATE)

SENIOR CATEGORY


MALE
Gold: Taiwo Adebanwo (Lagos State)
Silver: Olupitan Olufela (Ogun State)
FEMALE
Gold: Oriyomi Ogunbiyi (Ogun State)


SPECIAL AWARD:
BEST MALE COACH: OGUNTAYO IDRIS (OGUN STATE)
BEST FEMALE COACH: SULE HABIBA (JIGAWA)

 

Share:

Leave your comments